W dniu 02 marca 2011r. odbyło się posiedzenie Powiatowej Rady Zatrudnienia w Stalowej Woli.
Rada zapoznała się ze sprawozdaniem Powiatowego Urzędu Pracy z działalności za 2010r.
Uznano, że był to rok korzystny , że względu na pozyskaną ilość środków finansowych (19,6 mln złotych) przeznaczonych na programy na rzecz promocji zatrudnienia , łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych. Pozyskane środki zostały w całości wykorzystane, co z pewnością pomogło bezrobotnym w zdobyciu doświadczenia zawodowego, poprzez uczestnictwo w stażach, powrocie na rynek pracy i odzyskanie wiary w siebie, poprzez uczestnictwo w programach aktywizujących, robotach publicznych, czy pracach interwencyjnych, a także pomocy w założeniu własnych firm. Pracodawcy mogli natomiast skorzystać z dofinansowania tworzonych przez siebie miejsc pracy w formie doposażenia lub wyposażenia stanowisk pracy, dla skierowanych do nich osób bezrobotnych.
Rada jednomyślnie, pozytywnie oceniła sprawozdanie z działalności PUP w 2010r., a przedstawiciele samorządów gmin podkreślali dobrą współpracę z PUP i wykazanie się gospodarnością w zakresie wykorzystania posiadanych środków.
Rada pozytywnie zaopiniowała przygotowany przez PUP w Stalowej Woli projekt podziału środków Funduszu Pracy na 2011r., przyznawanych dla powiatu w drodze tzw. algorytmu, na programy na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej . Powiat otrzyma na rok 2011 środki w wysokości 4 627 000, 00 zł, co znaczne odbiega od kwoty, którą dysponował w roku ubiegłym.
Przy planowaniu podziału środków na poszczególne programy uwzględniono zobowiązania z tytułu umów zawartych w 2010r, w kwocie ok. 1,5 mln zł.
W takiej sytuacji, zaistniała konieczność zastosowania tzw. wariantu oszczędnościowego, polegającego m.in. na rezygnacji w 2011r. z organizowania robót publicznych, jako programu drogiego i najmniej efektywnego, ograniczenia ilości i czasu trwania staży, zmniejszenia ilości i kwot przyznawanych jednorazowo na rozpoczęcie działalności gospodarczej, zmniejszenie ilości i kwot refundacji kosztów wyposażenia/ doposażenia stanowisk pracy, szkoleń czy prac interwencyjnych.
Rada pozytywnie zaopiniowała zaproponowany na rok 2011 plan szkoleń organizowanych dla osób bezrobotnych.
|